ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7819038
*
nr 781 9038
Spegel
1920-tal, höjd: 74
Kondition: skadad
Utrop:
300 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 oktober 2012
kl 18:16:21
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
30/9 08:56:46
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel
Kondition: skadad
nr 781 9038
Spegel
1920-tal, höjd: 74
Kondition: skadad
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 1 oktober 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
30/9 08:56:46 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.